ΠΙΕΡΙΚΗ - Συνεχής ενημέρωση - Δύναμή μας οι αναγνώστες μας - ΠΙΕΡΙΚΗ - Είστε η φωνή μας - pieriki.blogspot.com - Εδώ διαβάζεις ειδήσεις

10/10/15

Δόξα Λιτοχώρου-ΑΕ Ποσειδώνα Νέων Πόρων 0-1 HD Mε την "τρίαινά" του στην κορυφή ο Ποσειδώνας

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Mία μόνο φορά χρησιμοποίησε.την τρίαινά του ο Ποσειδώνας Νέων Πόρων και παρέμεινε στην κορυφή του Ολύμπου επικρατώντας με 1-0 στο τοπικό ντέρμπι με τη Δόξα στο Λιτόχωρο, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, σε μία ακόμη αποκλειστική βιντεοσκόπηση τoυ Metrosport.gr.
Σε...

μία επανάληψη των περσινών τους αναμετρήσεων, η ομάδα του Δημήτρη Χρυσάκη, με συντριπτική κατοχή της μπάλας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, συμπαγή μεσοαμυντική γραμμή και δύναμη κρούσης στην επίθεση, παρά τις ηχηρές απουσίες, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα, κατόρθωσε όμως να προηγηθεί μόλις στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Παγώνη, μετά από αέρινη επιθετική προσπάθεια του Καλαμπάκα.
Οι γηπεδούχοι, με ελάχιστες τελικές στην αντίπαλη εστία και μονοδιάστατη ανάπτυξη, μόνο στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα πίστεψαν στην ισοφάριση, τη στιγμή που παρέμενε το εύθραυστο 0-1 και προσπάθησαν να κλέψουν το παιχνίδι στις καθυστερήσεις, σε μία μοναδική ευκαιρία, κόντρα στη ροή του αγώνα, που ράγισε καρδιές στον αγωνιστικό χώρο και στην εξέδρα.
Man of the match: Ο rookie του Ποσειδώνα Νέων Πόρων Παγώνης M., για το καθοριστικό γκολ, τη διεισδυτικότητα, τις επιθετικές του κινήσεις στην περιοχή και την ταχύτητά του και ο επιτελικός μέσος προερχόμενος από τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας Οικονόμου Γιώργος, για τα αμέτρητα χιλιόμετρα, την περιφερειακή του όραση και τις πλουραριστικές του επιλογές στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, με πολλούς συμπαίκτες του πάντως άξιους συμπαραστάτες
Highlights: οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Πανάγου, στο πρώτο ημίχρονο, που κράτησαν ανέπαφη την εστία του Λιτοχώρου, η απίστευτη κεφαλιά- ψαράκι του Καλαμπάκα στο οριζόντιο δοκάρι, στην «ευκαιρία της χρονιάς», οι μοναδικές ευκαιρίες των φιλοξενούμενων από πλεονεκτική θέση στο δεύτερο ημίχρονο, η εκπληκτική απόκρουση του τερματοφύλακα Μαΐνάρα των φιλοξενούμενων σε μακρινό φαλτσαριστό σουτ, με περιορισμένη ορατότητα, στην «απόκρουση της χρονιάς», η μουσική επένδυση πριν και μετά τον αγώνα από τους ανθρώπους του Λιτοχώρου από τα ηχεία του γηπέδου, οι φίλαθλοι που παρακολούθησαν με κομμένη την ανάσα τον αγώνα, παρά την καταρρακτώδη βροχή