ΠΙΕΡΙΚΗ - Συνεχής ενημέρωση - Δύναμή μας οι αναγνώστες μας - ΠΙΕΡΙΚΗ - Είστε η φωνή μας - pieriki.blogspot.com - Εδώ διαβάζεις ειδήσεις

8/10/15

Βατανιακός-Ακαδημία Πλαταμώνα 0-3 HD Α' ΕΠΣ Πιερίας Διπλό κυριαρχίας Πλαταμώνα

Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι επί της Λεπτοκαρυάς, η Ακαδημία Πλαταμώνα ζευγάρωσε τις νίκες της με 3-0 επί της νεανικής ομάδας του Βατανιακού εκτός έδρας και αναρριχήθηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά και την τέταρτη αγωνιστική της Α' κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Μ' ένα εύστοχο πέναλτι που...
εκτέλεσε ο Ντούλας -σε μία επίμαχη φάση που για μία ακόμη φορά καταγράφει αποκλειστικά η κάμερα του Metrosport.gr- και ένα γκολ του Καμπερίδη, ο Πλαταμώνας προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του στο χώρο του κέντρου και την αρμονική ανάπτυξη των μεσοεπιθετικών του. Στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε χώρο στους αντιπάλους του που είχαν την κατοχή της μπάλας, προσπάθησαν, αλλά είχαν ελάχιστες τελικές στην εστία και ουσιαστικά δεν απείλησαν. Το τελικό σκορ 3-0 διαμόρφωσε ο Παυλίδης σε μία από τις προωθήσεις του, τη στιγμή που ο Βατανιακός πίεζε για να μειώσει το σκορ.
Highlights: οι διαμαρτυρίες παικτών, διοικούντων και φιλάθλων του Βατανιακού για την επίμαχη φάση του πέναλτι, η εντυπωσιακή απόκρουση του τερματοφύλακα του Πλαταμώνα Ίτσιου Α. σε ανάποδη κεφαλιά αντίπαλου παίκτη
Man of the match: ο ακραίος επιθετικός της ομάδας της Νότιας Πιερίας Καμπερίδης Χ., για τη διεισδυτικότητα στη μεγάλη περιοχή με και χωρίς την μπάλα, απόρροια της οποίας ήταν και το κερδισμένο πέναλτι, για το δεύτερο γκολ που σημείωσε και για τη συνολικά υψηλή απόδοσή του στον αγώνα
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.